رد کردن لینک ها

کتاب بازیها (اریک برن)

 width=
کتاب Games People Play پرفروش ترین کتاب روانپزشک دکتر اریک برن است که پویایی روابط انسانی را کشف کرد. در بازی، برن تئوری تجزیه و تحلیل معاملات خود را به جمعیت گسترده ارائه داد. از زمان انتشار کتاب در سال ۱۹۶۴ به مدت ۴۰ سال هر سال یک نسخه از کتاب تجدید چاپ می شد و در سال ۲۰۰۴، بیش از ۵ میلیون نسخه در سراسر جهان در حدود ۲۰ زبان فروخته شده است. بازی ها بهترین فروش کتاب غیر داستانی از دهه ۱۹۶۰ بوده و بیش از ۱۰۰ هفته در لیست نیویورک تایمز به عنوان بهترین لیست پر فروش ها قرار گرفت. امروزه کتاب فوق العاده محبوب و همچنان به فروش دهها هزار نسخه ای در سال ادامه می دهد.

این تئوری بسیاری از ابعاد روابط انسانی را برای بسیاری از مردم نشان می دهد. یک منتقد مدرن گفته است:

“بازی در حال حاضر به عنوان اصلی ترین و تاثیر گذار ترین کتاب روان شناسی زمان ما شناخته شده است. این همان قدر قدرتمند و چشم باز است که همیشه باید وجود می داشت.”

کورت ووننگوت جونیور معروف، در مجله مشهور 1965 Life Magazine از کتاب بازی گفت:

یک کتاب مهم . . فهرست درخشان، سرگرم کننده و با اصولی واضح در تئاتر روانشناختی که انسانها بارها و بارها با اراده و اختیار بازی می کنند. دکتر خوب توانسته خطوط داستان را ارائه دهد که تا هزاران سال می توان آن را با هیجان و تازگی خواند.

تأثیر بازی ها، مردم در دیگران بازی می کنند!

بازی ها تأثیر زیادی در بین خوانندگان در سراسر جهان و همچنین دانش آموزان دکتر برن داشتند. در زمان انتشار بازی در سال ۱۹۶۶، نظریه تجزیه و تحلیل معاملات برن عمری شش ساله داشت و به دنبال وفاداری به کار خود ادامه داد. دانش‌آموزان دکتر برن از بازی استفاده کردند و به عنوان یک پرنده برای انتشار آثار خود مانند دکتر توماس آری هریس، نویسنده از من خوب، شما خوب می شوید و کلود استینر، نویسنده نمایش نامه مردم زندگی می کنند. این افراد، و همچنین دیگران با الهام از دکتر برن، از تجزیه و تحلیل عملیات و ایده در بازی ها برای به دست آوردن بیشتر پویایی روابط انسانی استفاده کردند.

اما به بسیاری دیگر، ایده هایی که در این کتاب ارائه شده، درک عمیق تر از تعاملات اجتماعی فردی و همچنین انگیزه های انسانی را در معادلات فردی و اجتماعی فراهم می کند. یک خواننده نوشته است:

«بسیاری از زمانها در زندگی من، در موقعیتهای اجتماعی قرار گرفتم که باعث شد تا من احساس خستگی کنم و نمی توانستم دقیقا درک کنم که این اتفاق چرا می افتد. وقتی با این کتاب آشنایی شدم، شروع کردم به درک اینکه بسیاری از مردم این بازیها را بازی می‌کنند و به من احساس راحتی می دهند و از ناامیدی من جلوگیری کردند. پس از یک سال یا بیشتر، من نیز متوجه شدم که برخی از این بازی ها را خودم بازی می کنم … این زمانی است که من واقعا تصمیم گرفتم زندگی خودم را تغییر دهم. من شروع کردم به درک آگاهی یافتن جدیدی از رفتارهای نه تنها دیگران بلکه خودم!»

شاید بزرگترین مشارکت این است که در بالا ذکر شده است. با بیش از ۵ میلیون نسخه فروخته شده، میلیون ها نفر از افراد و زوج ها در سراسر جهان تکنیک های برن را برای باز کردن رمز و راز روابط خود استفاده کرده اند.

تئوری Games people play چیست؟

برن بازی را به عنوان:
“بازی یک سری از معاملات رفتاری اضافی مکمل گونه است که به نتیجه رسیدن دقیق و قابل پیش بینی رفتارهای روزانه کمک می کند.”

در تعریف دوباره، می توانید یک بازی را به عنوان یک سری از تعاملات (کلمات، زبان بدن، عبارات صورت، و غیره) بین دو یا چند نفر که یک الگوی قابل پیش بینی را دنبال می کنند، فکر کنید. تعاملات در نهایت به نتیجه ای می رسند که در آن یک فرد “نتیجه” یا “هدف” خاصی را به دست می آورد. در اغلب موارد، شرکت کنندگان از بازی ها بی اطلاع هستند که “بازی می کنند”.

اولین بازی که برن در کتابش معرفی می کند “اگر برای شما نبود” یا IWFY است. برن از این بازی به عنوان مثال برای توضیح انواع بازی ها استفاده می کند. برن می نویسد:

خانم سفید شکایت کرد که شوهرش به شدت فعالیت های اجتماعی او را محدود می کرد، به طوری که او هرگز آموخته بود که رقص کند. با توجه به تغییرات در رفتار او که درمان روانپزشکی باعث آن شد، شوهرش نسبت به خود و دیگران دلسوزتر شد. خانم سفید پس از آن آزاد بود که زمینه فعالیت هایش را گسترش دهد. او برای کلاس های رقص ثبت نام کرد، و سپس به ناامیدی در خود کشف کرد که او ترس مخربی از سبک های رقص داشته و مجبور به ترک این پروژه شد.

این ماجرای ناخوشایند، همراه با موارد مشابه، جنبه های مهمی از ازدواج او را به نمایش گذاشت. از نگاه دوستانش او یک مرد غریبه را به عنوان یک شوهر انتخاب کرده بود. او سپس در موقعیتی قرار گرفت تا شکایت کند که می تواند تمام انواع کارها را به تنهایی انجام دهد. اینجا بود که این جمله هویدا شد:
“اگر آن برای شما نباشد”. بسیاری از دوستان زن او، شوهرهایی

غالب داشتند و زمانی که آنها برای خوردن قهوه و صبحانه همدیگر را ملاقات کردند، زمان بازی “اگر برای او نبود.” شروع می شد.

همانطور که معلوم شد، بر خلاف شکایاتش، شوهرش برای انجام کاری که او عمیقا از آن می ترسید، او را به انجام رساندن آن کار سوق می داد و از این طریق بود که ترس آگاهی در او زنده شد و این یک دلیل داشت… [او] این شوهر را انتخاب کرده بود. تمام دلیل رنج خانم سفید این بود.

ممنوعیت ها و شکایات او اغلب به نزاع منجر شد، به طوری که زندگی جنسی آنها شدیدا دچار مشکل شده بود . او و شوهرش در کنار نگرانی های خانوادگی و فرزندانشان گرفتاری های مشترک داشتند، به طوری که نزاع های آنها به عنوان رویدادهای مهمی در بین فرزندان مطرح می شد.

برن تقریبا ده صفحه دیگر را به بازی IWFY اختصاص داده است. تجزیه و تحلیل کامل برن از IWFY و بسیاری از بازی های دیگر را می توان در کتاب کامل پیدا کرد.

هر دو آقا و خانم سفید در یک بازی شرکت می کنند؛ آنها از مشارکت فعال خود آگاه نیستند. همانطور که با هر بازی، حداقل یک طرف باید برای انجام بازی “بازپرداختی” را به دست آورد. در این بازی، خانم سفید، و به میزان کمتری از آقای سفید اهداف مربوطه خود را به دست می آورد. در مورد آقای وایت، با محدود کردن فعالیت های خانم وایت، او می تواند نقش شوهر غالب را حفظ کند، که باعث راحتی او می شود، وقتی که همه چیز لزوما راه تحقق خود را نداشته باشد.

خانم سفید وفاداری خود را در سطوح مختلف به دست می آورد. در سطح روحی، محدودیت های اعمال شده توسط آقای سفید مانع از خانم وایت می شود که تجربه ترس های روان رنجور و یا قرار دادن در شرایط فوبی را داشته است. خانم سفید، با داشتن آقای سفید در چنین شرایطی، مجبور نیست که از ترس او آگاه باشد یا حتی از آن باخبر باشد. در سطح اجتماعی، پرداخت خانم وایت این است که او می تواند بگوید “اگر آن برای شما نیست.” برای من هم مناسب نیست و این کمک می کند تا ساختار زمان مشترک را با شوهر خود صرف کند، و همچنین زمان صرف شده بدون او هدفمندتر و بدون خیانت باشد. علاوه بر این، به او اجازه می دهد که با دوستان خود «اگر برای او نبود» بازی کند.

همانطور که با هر بازی، یک پایان ناگهانی انتظار می رود زمانی که یک بازیکن تصمیم می گیرد (معمولا ناخودآگاه) برای متوقف کردن بازی اقدام کند هم یک امر ناگهانی به حساب می آید. در عوض، آقای سفید گفت: “به پیش برو” به جای اینکه بگوید “آیا تو جرأت این کار را داری”.
خانم سفید دیگر نمی تواند بگوید “اگر آن برای شما نیست” و پس از آن باید با ترس اش مقابله کند. با ادامه دادن به این بازی، هر شرکت کننده مزایای خود را دریافت می کند، اما قیمت یک ازدواج ناهماهنگ با مشکلات جدی همراه است.

بازیIWFY هم، مانند بسیاری از بازی های دیگر، زمانی که ماندگار می شود، می تواند منجر به اثرات نامطلوب شود. شناسایی شروع و پایان این بازی اولین گام است. هنگامی که بازیکن (ها) تشخیص دهند که در حال بازی هستند، می توانند تلاش هایی را برای بهبود مشکل انجام دهند. این مبنای درمان، تجزیه و تحلیل تراکنش ها است.

امر مشارکت در روانشناسی

بهترین شناختن نقش روان در روانشناسی برن، توسعه بخشی او از تجزیه و تحلیل معاملات است. تکنیک TA ترکیبی از عناصر روانکاوی و نظریه های شناختی رفتار انسان است و هر دو نظریه های شخصیت و رشد شخصی را ارائه می دهد.

با توجه به نظریه تجزیه و تحلیل تراکنش های برن، افراد می توانند در سه حالت انسانی موجود باشند: بزرگسالان، والدین و فرزندان. فردی که در نقش بالغ نقش داشته است – به نام Neopsyche نامیده می شود – دارای تعاملات سالم است که به شدت تحت تاثیر احساسات است و یا در غسل از دوران کودکی قرار نگرفته است. افرادی که در نقش فرزند نقش دارند – معماری شیوه رفتار با الگوهای رفتاری مشابه رفتارهای دوران کودکی خود دارند و اغلب در تلاش برای حل اختلافات دوران کودکی موفق هستند. به عنوان مثال، زمانی که شخص یا شریکش بی توجه باشند، ممکن است فرد از خواب بیدار شود. افرادی که والدین را بازی می کنند و یا exteropsyche هستند- واکنش پدر و مادر خود را به دیگران تقلید می کنند. درون تئوری TA، هر تعامل بین فردی یک معامله است که در آن شخص می تواند یکی از سه نقش را پر کند. مناقشات وقتی که یک فرد به عنوان یک کودک یا والدین به جای یک بزرگسال عمل می کند، هویدا می شود.

برن به تعاملات به عنوان بازی اشاره می کند؛ او یک کتاب، Games People Play را منتشر کرد، که بازی های رایج را در اختلاط بین فردی خود قرار داده است. این بازی ها شامل تعویض نقش ها در برخی موارد می شود. به عنوان مثال، فردی که نقش کودک بازی می کند، ممکن است به عنوان یک والد در نیمه راه در نحوه تعامل شروع به رفتار کند. بازی ها نیز از الگوی قابل پیش بینی پیروی می کنند. یک زن و شوهر متاهل همیشه می توانند با استفاده از یک بازی

با یکدیگر مبارزه کنند، که منجر به یک الگوی منسجم از درگیری می شود.

تجزیه و تحلیل معاملات در بسیاری از بخش ها، از جمله آموزشی، کسب و کار، روابط شخصی و سازمانی استفاده می شود. در مدل های آموزشی، تجزیه و تحلیل معاملات نشان داده شده است که بهبود عزت نفس، انگیزه دانش آموزان، احتباس معلم، مشارکت والدین و درک آنها، مدیریت رفتار، روحیه کارکنان و دانشجویان و فرهنگ آموزشی موثرترین است. در یک ساختار سازمانی، تجزیه و تحلیل عملیاتی برای کمک به ایجاد و توسعه رفتارهای عملکردی و روابط و ایجاد فعالیت های نامطلوب به عنوان وسیله ای برای ایجاد یک محیط منسجم و سازنده طراحی شده است. برن همچنین مفهوم یک راکت را برای اشاره به فردی که “احساسات مجاز” را بیان می کند، به جای احساسات واقعی، توسعه داد. این احساسات مجاز معمولا الگوهایی از رفتار است که در دوران کودکی ایجاد شده است. هدف از یک راکت معمولا برای حل یک مشکل نیست و بیشتر برای صادقانه بیان کردن احساسات است. در عوض، افراد درگیر این رفتار می‌شوند تا با استفاده از یک اسکریپت آشنا با محیط زیست و دیگر افراد بتوانند وارد تعامل شوند. افرادی که در رفتار راکت فعالیت می کنند، به خود اجازه می دهند احساسات “راکت” مجاز را احساس کنند و رفتار و احساسات خود را در هنگام انجام این کار توجیه کنند. میراث برن تاکید کرد که تعاملات سالم شامل ارزیابی است که “من خوب هستم و به همین ترتیب شما هم هستید” به جای اینکه ارزش خود یا فرد دیگری را در یک تعامل کاهش دهد. کتاب خودآموز توماس هریس، من خوب هستم، این نظریه را توسعه بیشتری داد. نظریه های برن نیز به نویسندۀ رمان محبوب عصر جدید، «پیشگویی سلستایل» اشاره کرد. شخصیت های این کتاب اغلب اسکریپت ها را دنبال می کنند و در بازی ها یادآور نظریه های برن هستند.

بازی های برن و
جابجایی به عنوان یک دفاع شخصی

جابجایی تغییر مسیر احساسات و انگیزه ها نسبت به کسی یا چیزی کمتر تهدید کننده است. مثال کلاسیک جابجایی، فردی است که در روز کاری اوقات بدی داشته است و به جای اینکه سرخوردگی خود در مورد رئیس یا همکاران خود را از ذهن اش بیرون کند، تا پایان ساعت کاری و حتی بعد از آن همه ی اتفاقات تلخ را در ذهن خود ذخیره می کند. سپس او به خانه می رود، درب را می شکند، سگ را لگد می زند، و با همسرش درگیر می شود.

جابجایی باعث ایجاد یک واکنش زنجیره ای می شود که قربانی به طور ناخواسته تبدیل به عاملی با کنش های منفی می شود. در مثال بالا، همسر مرد عصبانی ممکن است پس از آن به یکی از فرزندانش ضربه بزند، شاید تصور کردن از رفتار او با تفکر از نظر مجازات یک امر منطقی باشد. روز بعد یا ماه یا سال بعد، کودک ممکن است به مدرسه برود و یکی از همکلاسی هایش را فقط برای سرگرم کردن به قتل برساند.

جابجایی معمولا مربوط به خشم و سرخوردگی است، اما همچنین می تواند به دیگر احساسات و تحریکات مربوط باشد. به این ترتیب، فردی که تنها در معرض یک رابطه معنی دار احساس می کند ممکن است زمان زیادی را با یک نگهدارنده یا گره خوردن و سوزاندن یک سگ یا گربه صرف کند و کسی که به لحاظ عاطفی یا جنسی به یک شخص از همان جنس جذب شده است، غیرقابل قبول می تواند بر شرکای جنس مخالف خود و دیگران لطمه وارد کند. این “بیرون آوردن” در اشیاء تهدیدآمیز اغلب دوگانه است، نه تنها برای سرخوردگی ناگهانی، بلکه همچنین برای تقویت دغدغه ذاتی فرد، یک دفاع از خود به نام واکنش «بیش از حد مخالف بودن» محسوب می شود. واکنش بالاتری ممکن است احساسات سرکوبگر و یا سرخورده شدن را به فعالیتهای سازنده مانند ورزش، مطالعه، اختراع، یا هنر تبدیل کنید.

معرفی تعدادی از بازی ها

بازی: من را متوقف کن

توضیحات: اگر شما می توانید فعالیت های خرابکاری انجام دهید، به عنوان مثال با استفاده از مواد مخدر

اثرات واقعی: توجه، از مسئولیت اجتناب می کند

بازی: پری دریایی

توضیحات: پیدا کردن گناه

اثرات واقعی: فرد به طور افراطی بی حیا می شود

بازی: باهوشم

توضیحات: در مورد آنچه شما انجام داده اید. کنش ها و واکنش ها

اثرات واقعی: توجه، همدردی، تحسین

بازی: جلسه دادگاه

توضیحات: توصیف “به طور منطقی” چگونه کار من درست است و دیگران کار نادرست

اثرات واقعی: دریافت حمایت، همدردی و absolution

بازی: صادقانه

توضیحات: وعده ها را خالی می گذاریم

اثرات واقعی: بتوانیم در کوتاه مدت به راه خود ادامه دهیم

بازی: استدلال

توضیحات: عملکرد خشونت آمیز حتی به شکل عمدی

اثرات واقعی: توجه، کنارآمدن و جابجایی خشم

به گفتگو بپیوندید

بازگشت به بالای صفحه