رد کردن لینک ها

روانشناسی ترس

ترس یک احساس قدرتمند و اولیه انسانی است.
ترس در خطر‌ها به ما هشدار می‌دهد
و در زنده نگه‌داشتن نیاکان ما بسیار حیاتی بوده است.

ترس می‌تواند به دو پاسخ تقسیم شود : بیوشیمیایی و عاطفی.
پاسخ بیوشیمیایی جهانی است ، درحالیکه پاسخ عاطفی بسیار فردی است.

*پاسخ بیوشمیایی
ترس یک احساس طبیعی و مکانیسمی برای بقا است. هنگامی که ما با یک تهدید مواجه می‌شویم، بدن ما به شیوه‌های خاص پاسخ می‌دهد. واکنش‌های فیزیکی به ترس شامل عرق کردن ، افزایش ضربان قلب ، و بالارفتن سطح آدرنالین است .
این پاسخ فیزیکی همچنین به عنوان پاسخ ” مبارزه یا فرار ” شناخته می‌شود که در آن بدن شما خود را آماده می‌کند که یا وارد جنگ شود و یا فرار کند.
این پاسخ بیوشیمیایی احتمالا یک تکامل بوده است که درواقع یک پاسخ خودکار است که برای بقای ما حیاتی است.

*پاسخ عاطفی
پاسخ عاطفی به ترس بسیار شخصی است
از آن جا که ترس شامل برخی واکنش‌های شیمیایی مشابه در مغز ما است که احساسات مثبت مانند شادی و هیجان نیز آن‌ها را ایجاد می‌کند، احساس ترس در شرایط خاص مانند دیدن یک فیلم ترسناک می‌تواند برای مغز به عنوان یک تفریح قلمداد شود.
بعضی افراد نارسایی آدرنالین دارند ، که باعث می‌شود در ورزش‌ها و موقعیت‌های هیجان انگیز موفق باشند.

برخی دیگر واکنش منفی به احساس ترس دارند و از موقعیت های ترسناک اجتناب می‌کنند. اگرچه واکنش‌های فیزیکی یکسان است ، بسته به شخص ، ترس ممکن است یک احساس مثبت یا منفی قلمداد شود.

*علل ترس
ترس بسیار پیچیده است.بعضی ترس‌ها ممکن است در نتیجه‌ی یک تجربه باشند ، در حالیکه بقیه آن‌ها ممکن است بطورکلی چیز دیگری باشند، مانند از دست دادن کنترل.
با این وجود ترس‌های دیگر ممکن است بخاطر بروز نشانه‌های فیزیکی بوجود آیند مانند آنکه از ارتفاع می‌ترسید– حتی با تماشای آن در فیلم یا عکس – چون باعث ایجاد سرگیجه و معده درد می‌شود.

دانشمندان در حال تلاشند تا دریابند ترس دقیقا چیست و چه چیزی باعث آن می‌شود ، ولی به خاطر وجود دلیل‌های بسیار متفاوت در افراد برای ترس ها و واکنش‌های متفاوت آنها ، این کار بسیار دشوار است. دانشمندان بر سر اینکه ترس صرفا یک رفتاری است که قابل مشاهده است یا یک رفتار عجیب مغز است اتفاق نظر ندارند.

*سازگاری
مواجهه‌ی تکراری با شرایط مشابه منجر به سازگاری می‌شود.این اتفاق به طرز چشمگیری پاسخ به ترس و ناخوشایندی ناشی از آن را کاهش می‌دهد و مثلا باعث می‌شود کسانی که نارسایی آدرنالین دارند به دنبال هیجان‌های جدید‌تر و بزرگتر بروند. همچنین این اتفاق مبنای بسیاری از درمان‌های فوبیایی است ، که با ایجاد یک احساس آشنا پاسخ به ترس را به آرامی کاهش می‌دهند.

*روان‌شناسی فوبیا
یک جنبه از اختلالات اضطرابی می‌تواند تمایل به ایجاد ترس از ترس باشد. درحالیکه که اکثر مردم ترس را فقط در شرایط ترسناک تجربه می‌کنند، کسانی که از اختلالات اضطرابی رنج می‌برند ممکن است از تجربه‌ی پاسخ به ترس نیز ترس داشته باشند.
یک فوبیا ،پیچاندن پاسخ طبیعی به ترس است. ترس نسبت به یک شی یا وضعیتی که خطر واقعی را نشان نمی‌دهد، هدایت می‌شود.
هرچند که شما می‌دانید این ترس منطقی نیست ولی نمی‌توانید واکنش خود را کنترل کنید.
با گذشت زمان ، این ترس بدتر می‌شود زیرا ترس از واکنش به ترس، نیز نمایان می‌شود.

*درمان فوبیا
درمان‌های فوبیایی مبتنی بر روانشناسی ترس هستند و از تکنیک‌هایی استفاده می‌شود که واکنش‌های فیزیکی و روانی شما نسبت به ترس را کاهش دهد.

روش flooding : این یک نوع روش در معرض قرار گرفتن است که می‌تواند بسیار موفق باشد و بر این اساس است که فوبیای شما یک رفتار آموخته شده است که باید آن را فراموش کنید. در این روش در معرض یک شرایط ترسناک در یک شرایط کنترل شده قرار می‌گیرید تا زمانی که ترس ناپدید شود.

روش systematic desensitization : در این درمان شما به تدریج در معرض یک سری شرایط ترسناک قرار میگیرید.برای مثال اگر شما از مار می‌ترسید ، در جلسه‌ی اول ممکن است فقط در مورد مار صحبت کنید. به مرور طی جلسات بعدی شما به عکس مار نگاه می‌کنید و با یک مار اسباب بازی رو به رو می‌شوید و در نهایت یک مار واقعی را در دست می‌گیرید.

از وبسایت verywellmind.com

به گفتگو بپیوندید

بازگشت به بالای صفحه